19. Hafta Hamilelik

19. Hafta Hamilelik

19. Hafta Hamilelik

Geçen haftadan bu yana bebeğinizin boyunda 1 cm’lik bir uzama gerçekleşti. Şu anki uzunluğu 15 ve boyutu büyük bir mango kadar. İçinde yaşadığı amniyotik sıvının tatlı olduğunu algılayabiliyor, çünkü dilindeki tat tomurcukları gelişti.

Yetişkinlerin algılayamadığı düşük frekanslı ve yüksek frekanslı sesleri duyabiliyor. İşitme yetisi ile duyma yeteneği tahmin edebileceğinizden daha fazla gelişmiş halde. Mum dokulu olan Vernik, beyaz renkteki koruyucu zar tüm vücudunu kaplamak üzere.

Geçen haftalarda gelişmeye ve oluşmaya devam eden Melin, yağ dokusu halen gelişme sürecini sürdürüyor.

Belli bir uyku düzenine geçiş yapan bebeğiniz, dışarıdan duygu seslerle uyanabilir ve tekme atarak karşılık verebilir. Şu anki ağırlığı 180- 220 gram civarındadır. Yakın zaman içinde doktorunuz bebeğin gelişimini kontrol etmek için rahim boyunuzu ölçebilir.

19. Hafta Hamilelikte Anne Belirtileri

Şu sıralar otururken ya da yatarken pozisyon değiştirdiğinizde ağrıyla karşılabilirsiniz, endişe etmenize gerek yok. Ancak dinlenmenize rağmen ağrı geçmiyor ve şiddetleniyor ise doktorunuza başvurmanız gerekir.

Cildinizde oluşan koyulaşmaların sebebi geçici pigment fazlalığıdır, yüzünüzde, dudaklarınızda,yanaklarınızda ve alnınızda oluşan koyu renkteki kararmalara halk arasında hamile maskesi denir. Doğum sonrasında geçen bir durumdur. Yine de güneşte fazla kalmamaya gayret edin.

Ay olarak bakıldığında 5. ayın ortalarındasınız ve bebeğiniz büyüdükçe belinize fazladan yük binmeye başlıyor. Bel ağrısı,sırt ağrısı çekmeniz ihtimal dahilinde, ayaklarınızın şişmesi de doğal belirtiler arasında yer alıyor. Kaslarınızı esnetici ve güçlendirici gebelik egzersizleri yapabilirsiniz.

Vücudunuzun ödem toplamaması ve şişkinliğin artmaması için yemeklerinizde çok fazla tuz kullanmaktan çekinin.

Bacaklarınızda kramplar hissediyorsanız bunu bir nedeni de kalsiyum ve mineral eksikliği olabilir. Kalsiyum yönünden zengin besinler tüketmenizde fayda vardır.

OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort