32. Hafta Hamilelik

32. Hafta Hamilelik

32. Hafta Hamilelik

Bebeğiniz adım adım dış dünyaya yaklaşıyor, gelişmeye ve büyümeye devam ederek kendisini doğuma hazırlıyor.  32. haftalık hamilelikle birlikte bu dönemde her 4 dört bebekten 3’ü anne karnınızda doğum pozisyonunu almış durumda olur.  Bebeğinizin şu anki boyu 42 cm civarı ve kilosu 1, 600, 1,700 gram arasında.  Büyüklük olarak bakıldığında ise şu anki boyutu bir Çin lahanası kadar.

Ciğerleri ve sindirim sistemi haricinde bütün organları gelişimini tamamladı.  Karnınızda o kadar çok hareket ediyor ki, uyanık olduğu zamanlarda yeni doğmuş bir bebeğin yaptığı her şeyi içeride yapabiliyor.

Yüz ifadeleri değiştirebiliyor, parmağını emiyor, ayağını bile tutabiliyor.  Bebeğinizin kaşları, kirpikleri ve saçları görülebilecek kadar uzadı.

Uterusun içindeki bir litre amniyotik sıvının içinde rahatça hareket edebiliyor, başı yukarıda iken pozisyon değiştirerek baş aşağı konumuna gelebiliyor. Sekiz haftalık süre boyunca bebeğiniz büyüdükçe bu sıvı azalmaya başlayacak.

32. Hafta Hamilelik Anne Belirtileri

Bebeğiniz doğum pozisyonunu aldıkça ayağıyla kaburga kemiklerinize, göğüs kafesinizin altını tekmeleyebilir. Bebeğin hareket etmesini sağlamak için pozisyon değiştirebilir, dinlenme moduna geçebilirsiniz.

Özellikle ikinci hamileliği olan kadınlarda bu haftalarda yalancı kasılmalar gözlenebilir. Rahim kaslarınız doğuma hazırlandığı için acısız olan bu kasılmalar, düzensiz şekilde ara ara sizi yoklayabilir.

Genişleyen rahminiz diyaframa baskı yaptığı için mide yanması ve nefes darlığı çekiyor olabilirsiniz. Doğuma az kaldığı için doktorunuz iki haftada bir kontrole gelmenizi isteyebilir.

Hamileliğin son haftalarına yaklaşırken ağır yük kaldırmamaya ve topuklu ayakkabı giymeyin. Eğer oturduğunuzda sırtınızda ağrı hissediyorsanız belinizi destekleyecek bir yastık koyabilirsiniz…

OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort