8. Hafta Hamilelik

8. Hafta Hamilelik

8. Hafta Hamilelik

Sizleri tebrik ediyoruz, şu anda bebeğiniz bir fetus! O da nedir derseniz Latincede ‘genç olan’ anlamına geliyor. Bebeğinizdeki kuyruk kısmı kaybolarak ayaklar ve eller oluşumuna devam ediyor. Eğer elinize bir cetvel alıp ölçebilseydiniz bebeğiniz başından itibaren boyunun 15 mm olduğunu görürdünüz.

Şu an bebeğiniz bir ahududu boyutuna erişti. Gözleri, ağzı ve burnu seçilebilecek kadar belirginleşti, göz kapakları ise yeni yeni oluşmaya başladı. Kemik hücreleri şekillenmeye başlarken, süt dişlerinin ilk bağlantısı da oluşma süresine girdi. El ve ayak parmaklarını arasındaki perde incelerek saydam bir renk almaya başladı.

Mutlu olmanızı sağlayacak bir şekilde bütün organları oluştu ve yerli yerinde. İlmek ilmek büyüyen bebeğinizin parmak izi şekillenmeye başladı bile. Kasları faaliyete geçti çok ufak tefek hareketler yapıyor ancak bunu sizin hissetmenize daha haftalar var. Gelişen ve oluşum süreci devam eden sinir sistemi kaslarla etkileşim haline geçti.


8. Hafta Hamilelikte Anne adayında belirtiler

Giderek farkında olmaya başladığınız sabah bulantıları günün her saatinde yaşanabilir. Yemek yemede zorlanıyorsanız bile az miktarlarda yemek yemeye çalışmalısınız. Bu dönemde vücudunuz bebeğinizi beslemeye devam edecektir.

Karnınız henüz belirmeye başlamadı ancak proteinli, besinsel açıdan zengin yiyecekleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Çinko içeren besin kaynaklarını tüketmeye odaklanmalısınız.

8. haftada olduğunuz için mutlaka ilk doğum öncesi muayenenizi yaptırmış olmalısınız. Güvendiğiniz ve yanında rahat hissettiğiniz bir doktor seçerek aylık randevularınızı birlikte belirlemelisiniz.

OKUYUCU YORUMLARI

marmaris escort